14. 2. 2011.

Trkački hlebić - Beskvasni integralni hleb



Odavno nisam bila oduševljena nekim receptom toliko da sam ga pravila pet puta za tri nedelje.

Prvu turu sam ispekla po receptu sa sajta Coolinarika.com (Integralni hleb bez kvasca), a onda sam svaki put pravila modifikacije osnovnog recepta (za početak, izbacila ulje i jogurt iz recepta)

Zašto trkački? Nosila sam ga jednom na Zajedničke treninge, gde smo zaključili da on predstavlja savršenu alternativu Bonžitama i ostalim zrnastim hranama pre trke. Uz veliku šolju Nes kafe sa mnogo mleka, odličan je doručak pre treninga, a uz salatu može da bude dovoljan za ručak. Nema stvarno ničeg boljeg od domaćeg, mirisnog, veselog, semenkastog integralnog hleba. Predstavljam vam...

Ksenijin integralni hlebić - hleb bez kvasca, dosade i životinjskih stvari


Sastojci
4 šolje nekog brašna od celog zrna ili "šarenog brašna"
1 šolja nekih pahuljica (ovas, ječam, raž, pšenica, štagod)
1 kašičica soli
1 kašika šećera
1 i po kašičica sode bikarbone (praška za pecivo)
4 kašike mlevenih semenki ili šolja izlomljenih semenki ili šolja i po celih semenki, ma samo da ima dosta semenki :)
2 i po šolje vruće vode
semenke i zrna za dekoraciju.


Objašnjenje
Šareno brašno - to je brašno u kome ima svega što nađete. Ja šareno brašno meljem u mašinici za kafu od celih zrna, pahuljica i svega drugog što mi se mota po kući. Poslednja inkarnacija šarenog brašna je sačinjena od pšenice, raži, ječma, ovsa, pirinča, soje, prosa, čemu je dodato kukuruzno i heljdino brašno. Nešto od toga sam kupila u vidu pahuljica (soja, ovas, ječam), nešto u vidu zrna (raž, pirinač, proso, pšenica), nešto u vidu brašna (kukuruz, heljda), sve donela kući i samlela, u jednom fantastičnom eksperimentu pravljenja brašna od deset različitih biljnih vrsta - usput sam dodala i neke ostatke kokosovog brašna, zarad dvocifrenosti. Naravno da nije neophodno toliko, ječam, ovas ili raž će biti dovoljni.

Semenke - suncokret, bundeva, susam, lan. Oni daju ta neka svoja ulja testu i čini mi se da to bolje rade kada su samlevena. Mada mogu i cela. U te svrhe je najbolji lan, zato što nema upadljiv ukus i zato možete da ga stavljate do mile volje. Ja sameljem i badem i orahe, ako imam.


Pravljenje
U startu se vidi da je ovde mlevenje najveći posao. Sve ostalo je gotovo brzinom svetlosti, ali mlin za kafu prima samo male količine zrna i treba baš dosta vremena da se sve lepo samelje. Ali tad ste bar sigurni šta sve ide u vaš hleb!

  1. Dakle, pomeša se sve praškasto i dodaje se voda, da sve bude lepo umešano. Testo treba da bude čvršće od običnog testa za hleb.
  2. Rerna se zagreje na 250 stepeni, pleh se podmaže maslinovim uljem.
  3. Od testa se naprave hlepčići ili pogačice, mada su prema originalnom receptu najbolje vekne. Preko njih se prospu semenke ili lomljeni orasi ili šta već, za dekoraciju.
  4. Hlepčići se poređaju po plehu i peku se nekih 20-30 minuta, u zavisnosti od vaše rerne. 
Kod nas je još uvek u toku rat između moje pedeset godina starije cimerke i mene oko toga da li pleh treba da se stavi gore ili dole u rerni, tako da ću vam reći šta smo zaključile čim pobedim u ovom sukobu.

Čuvanje
Kada se hleb malo prohladi, stavite ga u zatvorenu posudu i u njoj ga držite makar do kraja dana - najlepši je kad malo omekša.
Posle toga, treba ih držati u papirnatoj pa u plastičnoj kesi. Meni je to komplikovano, pa ih sve vreme držim u plastičnoj kantici eurokrema.
Ako ih držite zatvorene, posle par dana bi trebalo da ih premestite u frižider, da se ne bi pokvarili.

Jedenje
E, pa to kako god hoćete. Evo, sad ih jedem i radujem ze čvrstoj, krckavoj, keksastoj korici i mekoj sredini - a večeras će celi biti meki i sočni. Oh, kako samo volim ovaj hleb!

7 коментара:

  1. hlebic ti je bozanstven :))

    inace, predmet obozavanja u mojoj kuhinji je blender.... koristim ga za sve, pa i za pravljenje vlastitog, celovitog brasna od cega god mi padne na pamet

    ja glasam za poziciju dole u rerni.... ali to je zato sto su mi donji grejaci losiji a ja obozavam res i krckavu koricu.... osim toga gornji deo je otkriven i lakse dobije i boju i tu koricu, a donji je u plehu pa mu malo vise treba.....
    za ulje bi predlozila neko drugo, hladno cedjeno, jer maslinovo nije namenjeno kuvanju tj ne podnosi visoke temperature :)

    i..... hocemo reprizu!!!
    :)

    ОдговориИзбриши
  2. ne bih ni ja stavila maslinovo... za 250 stepeni je bolje ulje od kostica grozdja. :)
    (bas sam se obradovala novom postu:)

    ОдговориИзбриши
  3. Sindrom mlade kuvarice: samo sto jednostavnije.. vidim da smo napravile IDENTICNE izmene originalnog recepta!
    Ja sam ovaj hleb pekla cak i u mikrotalasnoj :D

    ОдговориИзбриши
  4. saša i nevena: e, to sam na par mesta na netu videla, da maslinovo ulje ne trpi vrućinu :) sledeća modifikacija je definitivno zamena ulja.
    tačnije, verovatno ću sledeći put peći bez ulja, hleb je ionako masnjikav od semenki, neće valjda toliko baš da se zalepi, a?

    inače, javite mi kako vam je ispalo :)

    marija: haha, to je to, domaćice moja. mlinovi kruševac i rajković rade punom parom. a jesi i ti samoinicijativno povećala količinu praška za pecivo ili jok?
    enivej, koliko često praviš? koje je tvoje dizajnersko rešenje za hlepčiće?
    želim sve da znam!

    ОдговориИзбриши
  5. probaj peko papir umesto podmazivanja, mislim da će ti se dopasti rezultat. javiću kakvi su moji kad ih prisvojim! :)

    ОдговориИзбриши
  6. Pravila sam ga cetiri, pet puta.
    Nikada ne pravim punu meru, a uvek stavim kasicicu sode bikarbone.
    Posto je moja rerna specificna, shvatila sam da hleb mora da bude sto tanji da bi se ravnomerno ispekao, tako da testo oblikujem u kvadar visine 4- 5 cm.
    Hleb je kada se ispece malo nezgodan za secenje, pa ja oblikovano testo nozem zasecem oko milimetar, dva dubine na mestima gde cu ga seci kada se ispece.
    Semenje mi spadne sa hleba, tako da hleb nicim ne posipam.

    ОдговориИзбриши